BLOG

29 września 2023

Uszkodzenie opony podczas podróży jest bardzo stresującym momentem, zwłaszcza tego typu zdarzenia pojawiają się na autostradzie lub w innym niefortunnym lub nawet niebezpiecznym miejscu. Brak doświadczenia, oraz przygotowanych narzędzi, może sprawić że nie będziemy wiedzieli co robić. 

Przygotowując się do trasy pamiętajmy żeby sprawdzić nie tylko poziom płynów eksploatacyjnych, ale również ciśnienie i stan opon w samochodzie, jak również ciśnienie oraz stan koła zapasowego. W nowych samochodach produkowanych od 2016r. oraz w pojazdach marek premium producenci nie montują kół zapasowych w standardowym wyposażeniu. Każdy z nas może stanąć przed koniecznością zmiany koła podczas podróży. W jaki sposób wymienić koło?

1. Zaparkuj pojazd w bezpiecznym miejscu, wrzuć bieg oraz zaciągnij hamulec postojowy, ustaw trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową. 

2. Wyjmij koło zapasowe.

3. Poluzuj śruby koła.

4. Podnieś pojazd lewarkiem.

5. Odkręć śruby koła. 

6. Wymień koło, a następnie krzyżowo dokręcaj śruby.

7. Po przejechaniu kilku km, sprawdź czy śruby są prawidłowo dokręcone.

Jeżeli nie jesteś w stanie odkręcić śrub koła lub podnieść pojazdu lewarkiem zadzwoń po pomoc drogową z Krakowa

W przypadku braku koła zapasowego, konieczne będzie zamówienie lawety, która przetransportuje bezpiecznie pojazd do najbliższej całodobowej wulkanizacji w Krakowie

Jak zmienić koło w samochodzie?  
Pomoc drogowa Kraków | Laweta Kraków